Kultúra

Obec Fričovce je obcou s bohatou kultúrnou činnosťou. Dôkazom sú činné kultúrne a spoločenské organizácie v nej pôsobiace, ako aj viaceré podujatia, ktoré sú v obci organizované. V obci svoju činnosť vyvíja ženská spevácka skupina Fričovčianka, mužská spevácka skupina, ako aj dychová hudba Fričovčanka. Vo sfére kultúry však vyvíjajú významné aktivity aj materská a základná škola a ďalšie neziskové organizácie, medzi ktoré patrí Slovenský zväz zdravotne postihnutých, Únia žien, Miestny spolok slovenského červeného kríža, Dobrovoľný hasičský zbor či Fričovský futbalový klub.

Významnou hmotnou zložkou kultúry vo Fričovciach je publikácia s rovnomenným názvom Fričovce, ktorá vyšla v roku 2012 a ktorej autorom je pán Štefan Staviarsky. Kniha opisuje významné míľniky bohatej histórie a súčasného spoločenského a kultúrneho diania v obci Fričovce. Publikáciu si možno zakúpiť v sume 7,50 € na obecnom úrade vo Fričovciach.

Najvýznamnejšou kultúrnou udalosťou obce Fričovce, ktorá už má vyše dvadsaťročnú históriu, je usporadúvanie Bartolomejského dňa, ktorý sa koná k príležitosti vysviacky starého Kostola sv. Bartolomeja a taktiež vysviacky nového, moderného, Kostola Troch košických mučeníkov. Podujatie, ktoré sa pravidelne koná v predposlednú augustovú nedeľu, sa uskutočňuje aj na počesť spomienky na prvú písomnú zmienku o obci Fričovce. Predstavenie sa domácich súborov, ako aj ďalších zaujímavých hostí, spolu s množstvom atrakcií a občerstvenia, každoročne láka stále viac návštevníkov. Prostredie renesančného kaštieľa a neustále inovatívne prvky v programe sú lákadlom pre miestnych obyvateľov, ale aj obyvateľov susedných obcí a širokej verejnosti. V predchádzajúcich rokoch sa u nás predstavili skupiny ako Drišľak, Heľenine oči, Rosa, Kandráčovci, Hermanovčan, Strachch a mnohí ďalší. V roku 2015 nás prišiel navštíviť napr. Štefan Skrúcaný. Program obohacujú umelci rôzneho žánru, medzi inými sokoliari, tanečníci, speváci, karatisti, brušné tanečnice, šermiarska skupina Cohors a rôzne ďalšie.

Stáva sa už tradíciou, že obyvatelia obce Fričovce si môžu priamo vo Fričovciach pozrieť divadelné predstavenie. V miestnom disco bare, ktorého priestory majitelia podniku nezištne poskytujú pre tento účel, sa v roku 2012 predstavili profesionálni herci prešovského divadla ako členovia občianskeho združenia Na doskách divadelnou hrou Martina Kukučína s názvom Rysavá jalovica. V decembri 2013 sa uviedol divadelný súbor SOS pri MsKS Sabinov komédiou Williama Shakespeara s názvom Skrotenie zlej ženy. V roku 2013 v rámci kultúrneho leta sa v Anglickej záhrade predstavili herci bábkového divadla z Košíc rozprávkou Dr. Evo Rubač. V roku 2014 sa ochotníci pod taktovkou Vlada Šmihulu predstavili divadelnou hrou s pesničkami s názvom Šariš blues. V roku 2015 sa dobrovoľníci z obce Fričovce, ako aj susedných obcí Hendrichovce a Šindliar rozhodli nacvičiť divadelnú hru s názvom Svedectvo krvi – O troch košických mučeníkoch. Premiéra sa, pod režisérskou taktovkou Ľudmily Švarcovej, odohrala v kostole Troch košických mučeníkoch a pre veľký úspech sa odohrali ešte dve reprízy. V júli 2016 sa ochotníci už v pozmenenom obsadení za finančnej podpory obce Fričovce zúčastnia súťaže ochotníckych divadiel v Močenku.

Medzi významné kultúrne podujatie možno zaradiť spomienkový koncert na pamiatku Pavla Takáča s názvom S - TA – (KIÁDA), ktorý sa odohral v miestnom renesančnom kaštieli na počesť profesora hudby, miestneho rodáka, Pavla Takáča. Jeho študenti sa tak rozhodli zaspomínať si na výnimočného človeka, ktorý významne ovplyvnil ich hudobný život. Spomienka sa začala svätou omšou, ktorú celebroval taktiež jeho študent, nasledovalo úvodné slovo, koncert Brass Collegia, koncert Bress Bandu Konzervatória na Timonovej ulici, koncert miestnej dychovej hudby Fričovčanka, pričom program ukončila príprava a účasť všetkých zúčastnených umelcov na spoločnom hraní Marinarelly. Umelecké nadanie hudobníkov zabezpečilo výnimočný umelecký zážitok pre všetkých zúčastnených.

22.4.2016 o 17:00 hod. sa v miestnom kostole Troch košických mučeníkov konalo vystúpenie pána Martina Babjaka. Nádherný umelecký zážitok sprostredkoval pán farár Mgr. Peter Čigaš za finančnej podpory zástupcov spoločností Umakov a Ekofence.

Kultúra

NATUR-PACK

Dokumenty

SODB 2021

Slovensko.sk

Slovensko.sk

Úradné hodiny

Pondelok: 08:00 - 12:00 12:45 - 16:00
Utorok: 08:00 - 12:00 12:45 - 16:00
Streda: 08:00 - 12:00 12:45 - 17:00
Štvrtok: 08:00 - 12:00 12:45 - 16:00
Piatok: 08:00 - 12:00 12:45 - 15:00

Fotogaléria

Kalendár

Iné

Kalendár zvozu odpadu 2021